Ana Sayfa Siyaset 26 Kasım 2015 1037 Görüntüleme

AK Parti’nin yeni genel başkan yardımcıları belli oldu

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çelik, Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı’na Arge’den Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı olan Fatma Betül Kaya’nın, Arge’den Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı’na Recep Akdağ’ın, Ekonomi İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı’na eski Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker’in, Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı’na Mehmet Doğan Kubat’ın getirildiğini açıkladı.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çelik, partisinin Merkez Yürütme Kurulu (MYK) sonrası MYK alınan kararlara ilişkin parti genel merkezinde basın toplantısı düzenledi. Çelik, 64. hükümetin kurulmasından sonra MYK’da bazı değişiklerin olduğunu belirterek, “AK Parti hükümetine memlekete yapacağı hizmetler için başarılar diliyoruz. Bu hükümette iki kadın bakanımız var, bu bizim için sevindirici. İkisini de yakından tanıyorum, tebriklerimi iletiyorum. 7 Haziran seçimleri sonrası Türkiye ciddi bir türbülansa girmişti, bu türbülansın içinden 1 kasım seçimleriyle birlikte çıkmıştır. 64. hükümetin programını Başbakanımız meclis Genel Kurulu’nda okudu. 64. Hükümet programı önemli politikalara imza atan kapsamlı bir program. Türkiye’nin demokratikleşmesinden, büyük yatırımlardan, sosyal sorunlara, ekonomik meselelere kadar pek çok yeni düzenlemeyi içeren bir program. Bu istikrar döneminde bu programın gerçekleşmesinin yaratacağı çok önemli etkiler olacaktır. Çeşitli, yönleriyle bu programın değerlendirilmesinin yanısıra kamuoyunda değerlendirilmesinin önemli olacağını düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.

Suriye hava sahasından gelerek Türk hava sahasını ihlal eden uçağın düşürülmesine ilişkin değerlendirmede bulunan Çelik, “Kimliği tespit edilemeyen uçak Türk hava sahasına girmiştir. İhlale devam edilmesi neticesinde, gerekli angajman kuralları içinde bu ihlale ateşle karşılık verilmiş ve uçak düşürülmüştür. Rusya, ‘Hava sahasını ihlal etmediğimizi düşünüyoruz’ dedi. Daha önce de F-4 uçağının düşürülmesinden sonra Türkiye angajman kurallarını ilan etmiştir. Bunun neleri içerdiği, ne tür ilkelere sahip olduğu bütün taraflara iletildi. burada şu akla gelmesin, angajman kuralları ilan edildikten sonra bu taraflara ilan edildi mi? Dolayısıyla, taraflarca bilinmeyen şey yok. Yaptığımız şey, kendi hava sahamızı egemenliğimizi korumakla ilgilidir. Türkiye, hiçbir komşu devletin düşmanı ya da hasmı değildir. Bunun böyle düşmanca tavır, provokasyon gibi değerlendirilmesinin konuyu saptırmak olduğunu düşünüyoruz. Olan biten, kendi hava sahamızı korumaktan ibarettir. Bu, Rusya’ya dönük bir eylem de değildir. Hiçbir ülkeyi, komşu ülkeyi, hedef olarak görmüyoruz, tehdit olarak görmüyoruz. Bundan sonra da Türkiye Cumhuriyeti hava sahasının ihlal edilmesi halinde Türkiye’nin angajman kurallarını uygulamakta tereddüdü olmayacaktır. Uyarının karşılığını yerine getirilmezse gereği yerine getirilecektir. Angajman kurallarının ihlali halinde vur emri açıktır. Bu vazifenin de her devletin hakkı olduğunu ifade etmek isteriz. Burada ilk andan itibaren çeşitli temaslar söz konusu oldu. Bu temaslar neticesinde ortaya çıkan tablo Türkiye’nin haklılığını ortaya koydu. Biz, Suriye’de siyasi çözümün olması gerektiğini düşünüyoruz. Tek başına askeri çözümün herhangi bir çözüme varmayacağını düşünüyoruz” dedi.

Etiketler:

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

Tema Tasarım | Osgaka.com